×

Błąd

[sigplus] Critical error: mod_sigplus (sigplus module) requires plg_sigplus (sigplus plug-in) to be installed. The latest version of plg_sigplus is available from JoomlaCode.

Jak działa kofeina w puszce napoju energetyzującego na organizm człowieka?

Kawa. Foto: MarkSweep.Redakcja serwisu Puszkomania otrzymała następujące zapytanie od jednego z czytelników: Panie redaktorze, mam taki problem. Zawsze po wychyleniu puszki energetyka oczekuję pobudzenia itp., ale przynosi to wręcz efekt odwrotny i robię się ospały. Brat z którym kolekcjonuję puszki po energetykach stwierdził, że mój organizm szybko wydala kofeinę. Jeśli to prawda to czy mogę zrobić coś, żeby napoje energetyczne bardziej mnie rozbudzały? Pozdrawiam.

 

 

Odpowiadamy:

Mechanizm działania kofeiny nie jest do końca poznany, dlatego nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czuje się Pan ospały. Dowiedziono natomiast, iż indukuje reakcję organizmu bardzo podobną do tej wywołanej stresem, na który ludzie reagują różnie (pobudzenie, ospałość, lęk, drażliwość). Należy również pamiętać, iż nie każdy napój energetyczny kofeinę zawiera (np. ma w sobie tylko tauryne, ale jest to rzadkość). Ponadto energetyki zawierają też kilka innych substancji pobudzających (np. inozytol), które czynią cały proces działania na organizm bardziej złożonym.

 

 

Dla najlepszego efektu zalecamy spożywanie napoju energetycznego przed lub w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego nie przekraczając zalecanych przez producenta dawek.

Młodym osobom nie zalecamy spożywania napojów energetyzujących. Każdy organizm ma nieco inny sposób reakcji na kofeinę i inne składniki zawarte w tych napojach. Pobudzenie dosyć często ma charakter subiektywny. Napoje energetyzujące nie powinny być też stosowane jako sposób na pobudzenie organizmu do nauki.

Kofeina, której najpowszechnejszym źródłem są ziarenka kawy, jest włachaniana przez organizm i trafia do krwii po około 45 minutach od spożycia. Metabolizm kofeiny trwa średnio 4 godziny, w skrajnych przypadkach może trwać nawet do 96 godzin.

Jesteś tutaj: Start Puszkomania Ciekawostki Jak działa kofeina w puszce napoju energetyzującego na organizm człowieka?

Galeria

[sigplus] Critical error: mod_sigplus (sigplus module) requires plg_sigplus (sigplus plug-in) to be installed. The latest version of plg_sigplus is available from JoomlaCode.

Google+