×

Błąd

[sigplus] Critical error: mod_sigplus (sigplus module) requires plg_sigplus (sigplus plug-in) to be installed. The latest version of plg_sigplus is available from JoomlaCode.

„Sieradz bierze oddech” tlenowym shotem prosto z puszki

Tlenowy ShotCiekawą inicjatywą wykazali się urzędnicy Sieradza. Podczas zorganizowanej dnia 16 czerwca 2016 r. konferencji poświęconej działaniom ekologicznym zmierzającym do poprawy jakości powietrza pt. „Sieradz bierze oddech”, zaprezentowali niecodzienny gadżet w postaci puszki 250 ml. Jej zawartość wzbudziła wiele emocji, albowiem jest nią porcja… 100% czystego górskiego powietrza.

 

Tlenowy shot”, bo tak właściwie nazywa się produkt sygnowany logiem Urzędu Miasta Sieradza, to symboliczne odzwierciedlenie problemu zanieczyszczonego powietrza, z jakim od lat zmagają się mieszkańcy dużych miast na całym świecie. Łatwo w tym zakresie podać przykład z własnego podwórka: Kraków i jego nieustanna walka ze smogiem. Na świecie zapuszkowany tlen nie jest czymś nowym. Przykładowo w Chinach od 2012 roku sprzedaje się z powodzeniem świeże powietrze w puszkach z inicjatywy Chena Guanbao - jednego z najbogatszych w tym kraju ludzi. Podobno skroplone powietrze w metalowych opakowaniach zostało po raz pierwszy wypuszczone na rynek przez Japończyków jeszcze w zeszłym wieku. Do grona producentów zapuszkowanego tlenu dołączyła również Polska, a dokładniej miasto Sieradz.

Zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczonego powietrza w ten niekonwencjonalny sposób jest niezwykle istotny.”Tlenowy shot” ma za zadanie przede wszystkim uświadamiać, byśmy żyli i działali ekologicznie, by nasze dzieci nie musiały kupować tlenu w automatach z napojami. Takie jest ogólne przesłanie kampanii, na którą Urząd Miasta Sieradza wydał łącznie 20 tysięcy złotych (w tym 14 tys. zł pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi). Za część dotacji wyprodukowano 3 tysiące puszek, które trafią do mieszkańców Sieradza, instytucji, samorządów, uczelni i szkół. Puszki pokryte są folią z nadrukiem. Zawartość opakowania to azot (78%), tlen (20,6%), argon (0,93%), dwutlenek węgla (0,38%) i pozostałe gazy, np. szlachetne (0,09%). Produkt nie zawiera konserwantów, pyłu, sadzy i innych zanieczyszczeń powstających w wyniku działalności człowieka.

 

Tlenowy Shot z Sieradza

 

Ekologiczna inicjatywa Urzędu Miasta Sieradz nie ma charakteru jednorazowego. Odbywają się spotkania z mieszkańcami okolicznych miejscowości, którzy mogą zapoznać się z problemem braku czystości powietrza i przekazać swoje uwagi w tym zakresie. Sieradz jako jeden z pierwszych rejonów w województwie łódzkim przyjął program gospodarki niskoemisyjnej (czego efektem będzie m.in. wymiana części taboru autobusowego). Fundusze na walkę o czyste powietrze zagwarantuje realizacja programu priorytetowego NFOŚiGW, zwanego potocznie Programem KAWKA. Kolejną cenną inicjatywą jest organizacja dla mieszkańców Sieradza 10 ekologicznych wycieczek w takie miejsca województwa łódzkiego, gdzie można odczuć czyste powietrze i nacieszyć oczy pięknym krajobrazem. Pierwszym tego typu miejscem był Bolimowski Park Krajobrazowy. Na 1 października 2016 r. zaplanowano kolejną edycję Festiwalu Recyklingu. To pokazuje, że działania Referatu Ekologii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sieradza są bardzo intensywne i zmierzają nie tylko do uświadamiania mieszkańców w kwestii problematyki potrzeby dbania o czystość naszego otoczenia, ale przede wszystkim służą ogólnej ochronie środowiska naturalnego. Wszystko dzieje się z założeniem, by symboliczne „tlenowe shoty” nigdy nie stały się naszą codziennością.

Zapraszam do obejrzenia promocyjnego filmu pt. „Oddech miasta”, a także do odwiedzenia strony http://www.sieradz.eu/ i polubienia fanpage „Sieradz bierze oddech”.

Paweł Ruczko
Szczecin, 12.07.2016 r.

Jesteś tutaj: Start Puszkomania Ciekawostki „Sieradz bierze oddech” tlenowym shotem prosto z puszki

Galeria

[sigplus] Critical error: mod_sigplus (sigplus module) requires plg_sigplus (sigplus plug-in) to be installed. The latest version of plg_sigplus is available from JoomlaCode.

Google+