„Sieradz bierze oddech” tlenowym shotem prosto z puszki
- Szczegóły
- Kategoria: Ciekawostki
- Opublikowano: 12 lipiec 2016
- V-12
- Odsłony: 2949
Ciekawą inicjatywą wykazali się urzędnicy Sieradza. Podczas zorganizowanej dnia 16 czerwca 2016 r. konferencji poświęconej działaniom ekologicznym zmierzającym do poprawy jakości powietrza pt. „Sieradz bierze oddech”, zaprezentowali niecodzienny gadżet w postaci puszki 250 ml. Jej zawartość wzbudziła wiele emocji, albowiem jest nią porcja… 100% czystego górskiego powietrza.
„Tlenowy shot”, bo tak właściwie nazywa się produkt sygnowany logiem Urzędu Miasta Sieradza, to symboliczne odzwierciedlenie problemu zanieczyszczonego powietrza, z jakim od lat zmagają się mieszkańcy dużych miast na całym świecie. Łatwo w tym zakresie podać przykład z własnego podwórka: Kraków i jego nieustanna walka ze smogiem. Na świecie zapuszkowany tlen nie jest czymś nowym. Przykładowo w Chinach od 2012 roku sprzedaje się z powodzeniem świeże powietrze w puszkach z inicjatywy Chena Guanbao - jednego z najbogatszych w tym kraju ludzi. Podobno skroplone powietrze w metalowych opakowaniach zostało po raz pierwszy wypuszczone na rynek przez Japończyków jeszcze w zeszłym wieku. Do grona producentów zapuszkowanego tlenu dołączyła również Polska, a dokładniej miasto Sieradz.
Zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczonego powietrza w ten niekonwencjonalny sposób jest niezwykle istotny.”Tlenowy shot” ma za zadanie przede wszystkim uświadamiać, byśmy żyli i działali ekologicznie, by nasze dzieci nie musiały kupować tlenu w automatach z napojami. Takie jest ogólne przesłanie kampanii, na którą Urząd Miasta Sieradza wydał łącznie 20 tysięcy złotych (w tym 14 tys. zł pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi). Za część dotacji wyprodukowano 3 tysiące puszek, które trafią do mieszkańców Sieradza, instytucji, samorządów, uczelni i szkół. Puszki pokryte są folią z nadrukiem. Zawartość opakowania to azot (78%), tlen (20,6%), argon (0,93%), dwutlenek węgla (0,38%) i pozostałe gazy, np. szlachetne (0,09%). Produkt nie zawiera konserwantów, pyłu, sadzy i innych zanieczyszczeń powstających w wyniku działalności człowieka.
Ekologiczna inicjatywa Urzędu Miasta Sieradz nie ma charakteru jednorazowego. Odbywają się spotkania z mieszkańcami okolicznych miejscowości, którzy mogą zapoznać się z problemem braku czystości powietrza i przekazać swoje uwagi w tym zakresie. Sieradz jako jeden z pierwszych rejonów w województwie łódzkim przyjął program gospodarki niskoemisyjnej (czego efektem będzie m.in. wymiana części taboru autobusowego). Fundusze na walkę o czyste powietrze zagwarantuje realizacja programu priorytetowego NFOŚiGW, zwanego potocznie Programem KAWKA. Kolejną cenną inicjatywą jest organizacja dla mieszkańców Sieradza 10 ekologicznych wycieczek w takie miejsca województwa łódzkiego, gdzie można odczuć czyste powietrze i nacieszyć oczy pięknym krajobrazem. Pierwszym tego typu miejscem był Bolimowski Park Krajobrazowy. Na 1 października 2016 r. zaplanowano kolejną edycję Festiwalu Recyklingu. To pokazuje, że działania Referatu Ekologii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sieradza są bardzo intensywne i zmierzają nie tylko do uświadamiania mieszkańców w kwestii problematyki potrzeby dbania o czystość naszego otoczenia, ale przede wszystkim służą ogólnej ochronie środowiska naturalnego. Wszystko dzieje się z założeniem, by symboliczne „tlenowe shoty” nigdy nie stały się naszą codziennością.
Zapraszam do obejrzenia promocyjnego filmu pt. „Oddech miasta”, a także do odwiedzenia strony http://www.sieradz.eu/ i polubienia fanpage „Sieradz bierze oddech”.
Paweł Ruczko
Szczecin, 12.07.2016 r.